Aki csak egy van

Anyától anyáknak, anyákról anyákkal

Történések napról - napra, avagy élet a második és ötödik hónap között: hozzátáplálás kezdetei

2015. november 21. 23:09 - Aki csak egy van

A hozzátáplálást már nagyon vártam, mert egyrészről úgy éreztem, hogy az már olyan "nagylányos" :), másrészről azért, mert azt hallottam, hogy a fogzást elősegíti minél több vitamint kap a baba, harmadrészt pedig azért, mert annyi kihívással és izgalommal nézhettem szembe ezáltal. Így, 4.5 hónaposan a védőnői látogatáson szert tettem a kezdeti alapismeretekre.

adhatosagi_tablazat_800width.jpg

Az első és legfontosabb kérdés az volt, hogy biztos jó-e, hogy most kezdjük. A védőnő és a gyermekorvos is megnyugtatott, hogy egyrészről azoknál a babáknál, akiknél a tápszer felváltotta az anyatejet, vagy részben tápszeresek 4 hónapos korban lehet kezdeni az ételek bevezetését, mert a tápszerben vannak már olyan összetevők, amik bár egyre inkább anyatejhez hasonlóak, de felkészítik a baba pocakját arra, hogy más fajta ételeket is kapjon. A másik megerősítés pedig az volt, hogy Lili adta a jeleket. Ugyanis a babák - mint mindenben :) - jeleznek, hogy mikor állnak készen: amikor ettünk, mindig nyalogatta a száját, nyammogott, és folyamatosan ledobta magát a szoptatás közben (amíg volt az utolsó időszakban), illetve a tápszerről is. Ezek alapján támasztották alá szakmailag, hogy elkezdhetjük. A másik fontos kérdés az volt, hogy mivel, hogyan, milyen mennyiségben, milyen módszerrel vezessük be az ételeket. Először is mindig mindent a védőnővel egyeztetve csináltam, csinálok, másrészről viszont keresni akartam egy hozzátáplálási táblázatot ami 4 hónapos kortól indítja a bevezetést. Na, ezt nem olyan egyszerű, de sikerült egyet. Arra nagyon gyorsan rájöttem, hogy mindegyikben van különbözőség, mert egyik már 4 hótól bevezeti a banánt, a másik csak 7 hótól, és így tovább. Szóval ha az ember egyedül csinálja, akkor nagyon nehéz eligazodni, én ezért döntöttem úgy, hogy a védőnőmre hivatkozok és az ő elveit követem és inkább átbeszélek vele mindent.

hozzatapl_napi.png

Szóval el is indultunk ezen az izgalmas úton, amiről elkezdtem egy hozzátáplálási naplót vezetni. Minden nap leírtam, hogy pontosan hogy miből mennyit evett és mit reagált rá. A tízóraival kezdtük, azon belül pedig a gyümölccsel. Az első alapszabály az volt, hogy a gyümölcsökből először csak 1-2 kanál levet adjak, majd folyamatosan emeljem az adagot 4-5 kanálig 5-6 nap alatt és figyeljem Lili reakcióit. Amikor az adott gyümölcs leves részén túl vagyunk és minden rendben, jöhet a gyümölcshús, hasonló metódusban újabb pár nap alatt. Ha ez rendben, jöhet a következő gyümölcs, majd a harmadik, utána pedig teljes étkezésként akár csak az egyik gyümölcs, akár ezek kombinációja. Az első három gyümölcs az alma, meggy és őszibarack volt. A meggynél gyorsan tudomásomra adta a kiscsajszim, hogy ez nem az ő világa, mert folyamatosan kiköpte, és nem egyszer landolt rajtam :D később megpróbáltam másik gyümivel vegyíteni, de nem sikerült úgy sem megszerettetnem a meggyet, szóval feladtam :) Az alma volt az a gyümölcs, ami elsőre könnyen átment, nagyon ízlett Lilinek és nagyon könnyen vette a hozzátáplálás első lépcsőfokát vele. A kanál láttán egyből nyitotta a száját, és élveztük mind a ketten ezt az elfoglaltságot :). Aztán 1-2 nap múlva nem akarta annyira elfogadni (ekkor a védőnő mondta, hogy legyek türelmes és ne erőltessem, vissza fog állni), majd valami történt és ismét sikerült másnap. Azóta is szereti, de főleg akkor, ha teszek mellé másik gyümölcsöt, gondolom azért, mert elég savas gyümölcs és nem is telít annyira (ezt abból gondolom, hogy amikor almát is eszik, akkor utána hamarabb lesz éhes, mintha épp nincs a gyümölcspürében alma). Az őszibarack viszont az első másodperctől az eddigi egyik kedvenc gyümölcs, ami bármikor bármilyen mennyiségben jöhet :D Szóval 14 nap alatt eljutottunk oda, hogy kiváltottuk a tízórait és teljes egészében gyümölcsöt kapott. Ez viszont kicsit átállította az időbeli kérdéseket az etetésben, mert ugyebár csak sima gyümölccsel nem bírt ugyanannyit mint tápszerrel, illetve nem is ette meg mindig a teljes adagokat, ami teljesen normális egy hozzátáplálásban, hiszen a pocakjának szoknia kell. (ebben a védőnő erősített meg, mert amikor Lili nem evett éppen elegendőt, akkor mindig megijedtem - szóval folyamatos Facebook kapcsolatban voltunk :) ). Szóval átlagosan 150-180 gramm püréket evett, aminek eleinte még nagy része volt víz, később egyre sűrűbbre csináltam. Ekkora adagokkal 2.5-3 órát bírt, ami a védőnő, Anita szerint nagyon jónak számított, így nagyon megnyugodtam. Szóval innentől egészen a 6. hónap megkezdéséig (ami még 3 nap volt :D ) a tízóraira koncentráltunk, utána pedig elkezdtük kiváltani Lilinek az ebédjét is zöldségekre. De erről a következő időszak eseményeinél olvashattok majd ;)

alma_barack.png

Szóval nagyon jól sikerült a hozzátáplálás és tényleg bebizonyosodott, hogy jókor kezdtük. Lili teljesen elfogadta, mintha mindig is így evett volna. Ami nekem volt kérdés, és ebben viszont a gyerekorvos segített, az az, hogy azzal, hogy ugye az elején minden íznél csak 1-1 kiskanálnyit kapott a gyerkőckém, tápszert adnom kellett utána, hiszen pár korty gyümölcs nem lett volna elegendő, viszont egy ideig a tízórainál a kiváltás után is igényelt egy kicsi tápszert. Mintha nem érezte volna teljes étkezésként a gyümit az első pár alkalommal. A doktorbácsink azt tanácsolta, hogy adjak neki utána vizet vagy teát (mivel ekkor nem itta meg a babám a vizet, így ízesítés nélküli csipkebogyó teát adtam neki, amit nagy ritkán megivott) és ha nagyon kéri, csak később adjam oda a tápszert. Így is tettem, és körülbelül 2-3 nap alatt megoldódott a dolog, nem is kérte utána a tízóraira rá a tápit Lili.

Nagyon büszke vagyok a kislányomra, és ez is alátámasztotta, hogy náluk jobban senki nem tudja, mire van szükségük. Persze azért a kezüket fogva egy jó ideig ;)

Folytatás hamarosan... :)

etetoszek.jpg

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://akicsakegyvan.blog.hu/api/trackback/id/tr698097382

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása